2013

Winners and Finalists

Best Small Cookery School

Food at 52

Harthill Cookery SchoolDeanClough-bestsmall2

Swinton Park Cookery School

The Cookery School at Daylesford

The Cooking School at Dean Clough – Winner

Weber Grill Academy

Yorkshire Wolds cookery school

 

Best Large Recreational Cookery School

Ashburton Cookery School

Bettys Cookery School – WinnerMartin Johns Emma Wray Lisa Bennison BETTYS

The Bertinet Kitchen

Edinburgh New Town Cookery School

Orchards Cookery Ltd

Padstow Seafood School

Raymond Blanc Le Manoir

 

Best Large Professional Artisan

The School of Artisan Food – Winner

Ashburton cookery school

Edinburgh school of Food and Wine

Edinburgh New Town cookery school

 

Best English Cookery School

Ashburton cookery schoolOrchards with Neil Jones

The Bertinet Kitchen

Orchards Cookery Ltd – Winner

Padstow Seafood School

The Cookery School at Daylesford

Weber Gill Academy

 

Best Welsh Cookery School Welsh - Chefs room

The Chefs Room fish and cookery school – Winner

The Culinary Cottage

 

Best Scottish Cookery School

Edinburgh School of Food and Wine – WinnerScotland

Edinburgh New Town cookery school

Let’s Cook Scotland

Nick Nairn cook school

 

Best Specialist Cookery School

The Bertinet Kitchen – WinnerRichardBertinet

Cinnamon Square

La Cucina Caldesi cookery school

Orchards Cookery Ltd

School of Wok

The School of Artisan Food

 

Unsung Hero

Sara Pike – Cookies Cookery SchoolAnna - Unsung Hero with Certificate

Anna Morton – Lucy Cooks – Winner

Rosalie Bomford – Orchards Cookery Ltd

Adrienne Katz Kennedy – School of Wok

Helen Neal – The Vegetarian cookery school

 

Best Use of Local ProduceWellbeing

The Cookery School at Daylesford

Newlyns Cookery School

The Cooking School at Dean Clough

The Wellbeing Farm – Winner

Tideswell Cookery School

Vegetarian cookery school

 

Best Tutor AnthonyWarner with Peter Lien-winnerBest Tutor

Paul Barker – Cinnamon Square

Des Burke – Flavours Cookery School

Steve Brown – The Cookery School at Daylesford

Matthew Benson-Smith – The Cooking School at Dean Clough

Mark Peregrine – Raymond Blanc Cookery School Le Manoir

Clare Edwards Weber Grill Academy

Peter Lien – WI Cookery School – Winner

 

Young Rising Star WEBER TEAM

Samantha Harvey – Divertimenti

Rachel Davies – Rachel’s Kitchen

Jeremy Pang  – School of Wok

Jamie Foy – Weber Grill Academy – Winner

 

Best Community Engagement

Bettys Cookery SchoolCentalStreet

Central Street Cookery School – Winner

Cookies Cookery School

Lucy Cooks

Organic Cookery School

The Cooking School at Dean Clough

 

People’s Choice:

 

Best Large Cookery school finalists:Ashburton

Ashburton Cookery School – Winner

Organic Cookery School

The WI

 

Best Small Cookery School finalists:Cookies

Cookies Cookery School – Winner

Sweet Cumin

Weber Grill Academy

 

 

Cookery School of the year – Orchards Cookery Ltd

Share…
  • Google+
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • StumbleUpon
  • Digg
  • Evernote
  • Google Buzz
  • Ping.fm
  • Reddit
  • Tumblr
  • Yahoo Bookmarks
What’s Cooking
Latest on twitter from @CookerySchAwds 
  • loading...
Follow @@CookerySchAwds